fbpx

jak utworzyć grupę na fb

Jak utworzyć grupę na facebooku jako dobre narzędzie marketingowe!

Obecność marek na Facebooku nie jest już niczym nowym. Niemal każdy brand prowadzi własny fanpage, za pomocą którego, komunikuje się z potencjalnymi klientami. Jedna Facebook to nie tylko fanpage, ale też szereg innych możliwości. Jakich? Np. założenia grupy.

Poniżej wyjaśniamy dalczego warto jest włączyć grupę na FB w naszą strategię marketingową i jak to zrobić krok po kroku.

Dlaczego warto utworzyć grupę w serwisie Facebook?

Grupy na Facebooku posiadają równie zaawansowane funkcje, jak same fanpage. Przykład? Zakładając grupę nastawioną na sprzedaż produktów, przy każdym poście możesz skorzystać z opcji „Sprzedaj coś”.

Zamknięte grupy to także doskonałe miejsce do tworzenia własnej społeczności. Po pierwsze – możesz zbudować wizerunek eksperta, publikując przydatne materiały w postaci video, zdjęć czy nawet własnych obiekcji. Po drugie – w zamkniętych grupach, do których dostęp mają wyłącznie uczestnicy, użytkownicy stają się bardziej otwarci i chętniej dzielą się swoimi opiniami. Z uwagi na ograniczoną publiczność, ich wpisy nie wyświetlają się bowiem na tablicach znajomych, dlatego są oni odważniejsi.

Grupą na Facebooku można także zastąpić czat firmowy, za pomocą którego konsumenci kontaktują się z członkami firmy, w celu rozwiązania powstałych problemów. Publikując wpis, będą mogli dopytać o sposób wykorzystania produktów, ewentualną reklamację czy pozostałe kwestie związane z zakupami czy też samą marką.

Jeśli posiadasz grono wybranych, zaufanych klientów, którzy od lat są wierni marce i odpowiadają na każdą innowację, możesz stworzyć tajną grupę ekspertów. W ten sposób uzyskasz szybki, precyzyjny, a co najważniejsze – konstruktywny feedback na planowane unowocześnienia. Na forum grupy będziecie mogli wymieniać się pomysłami i uwagami.

I ostatnie – wiele firm wykorzystuje grupy na Facebooku nie tylko do kontaktu z potencjalnymi klientami, ale też… wymiany opinii między pracownikami! W ten prosty sposób można zastąpić newsletter czy też przedstawiać nowych pracowników. Jednak zanim zdecydujesz się na założenie firmowej grupy, upewnij się, że pozostali członkowie firmy wyrażają zgodę na taką politykę social media.

Jak utworzyć grupę na facebooku?

Przekonaliśmy cię, że warto? No to czas na wdrożenie nowej strategii w praktykę. Zacznij od chwytliwej nazwy. Musi ona też spełniać swoją podstawową funkcję, dzięki której wszyscy zainteresowani odnajdą twoją grupę z łatwością.
Jeśli posiadasz już rozbudowany fanpage, będzie ci łatwo ogłosić wszystkim, że właśnie stworzyłeś grupę i poinformować klientów lub pracowników, jak ona funkcjonuje i jak mogą się do niej dołączyć. Ale nazwa tak czy inaczej musi się wszystkim łatwo kojarzyć, by inni użytkownicy w przyszłości również mieli okazję łatwo ją odnaleźć. Kiedy już zdecydujesz się na jakąś nazwę, sprawdź jej dostępność w pasku wyszukiwarki FB.
Nazwa dostępna? No to zaczynamy!
1. Kliknij w zakładkę profilu oznaczoną małą strzałką w dół w prawym górnym rogu.
2. Od razu poniżej powinna pojawić się w menu opcja „utwórz grupę”. Klikamy.
3. Wpisz wymyśloną wcześniej nazwę grupy.
4. Na tym etapie możesz również dodać do grupy pierwszych członków, jeśli już znasz zainteresowane osoby.
5. Wybierz ustawienia prywatności: będzie to grupa sekretna, zamknięta czy otwarta? W przypadku pierwszej grupy nikt nie będzie mógł znaleźć jej w wyszukiwarce i jej treści pozostaną ukryte dla osób trzecich. W przypadku dwóch kolejnych opcji wszyscy odnajdą grupę, ale tylko treści z grupy otwartej ukażą się wszystkim. Z reguły jest formą bardziej elegancką zaoferowanie członkom prywatności w formie grupy zamkniętej, by podwyższyć tym samym jakość prowadzonych wewnątrz dyskusji.
6. Opisujemy grupę, by każdy, kto ją odnajdzie, mógł się szybko zorientować, co go czeka po dołączeniu i czy ma na to ochotę.
7. Wybierz kategorię i podkategorię określającą funkcję grupy. Dodawanie do grupy przypadkowych internautów nie przyniesie nic dobrego. Grupy FB są świetnym narzędziem, by budować społeczność. Zadbaj więc o prywatność i kulturę od samego początku. Określ jasno, czym się zajmuje twoja firma, co oferuje i jaką w związku z tym pełni funkcję wasza grupa na Facebooku.
8. Wypełnij pola z informacjami o kontaktowymi (adres fizyczny, jeśli twoja firma działa również w terenie, a nie jest to tylko biznes online, adres internetowy etc.)
9. Kliknij „załóż grupę”
10. Na koniec, również w przypadku grupy FB wybieramy obrazek profilowy i ten również należy potraktować bardzo poważnie, ponieważ to on i nazwa grupy wpłynął na pierwsze wyobrażenie, jakie wyrobi sobie każda nowa osoba.
jak utworzyć grupę na facebooku - marketing internetowy i jego sukces

Jak wykorzystać grupę FB w biznesie?

W dzisiejszych czasach tylko biznesy zbudowane na zaufaniu przetrwają. Na naszym blogu opisaliśmy już wiele zagadnień związanych z budową zaufania, a teraz przyszła kolej na grupy na Facebooku.
W dzisiejszych czasach wszyscy się komunikujemy. Nie tylko sprzedawca z kupującym, ale również kupujący z innymi kupującymi. Czy tego chcesz czy nie, będą o tobie mówić za twoimi plecami. Jeśli jednak założyć grupę na FB, będą mówili mniej za plecami, a więcej osobiście.
Wbrew pozorom, to krytyka jest najlepszym paliwem rozwoju. Jej brak nie zawsze oznacza, że wszyscy są zachwyceni. Brak sprzedaży i brak krytyki to jeden z koszmarów każdego sprzedawcy. Krytyka poddaje nam pomysły i daje nam kolejne szanse na ulepszanie naszych produktów. Tak więc pojedyncze dobre opinie o naszym produkcie mogą nas cieszyć mniej niż jedna konstruktywna krytyka pozostawiona „na naszym terenie”, kiedy nasza sprzedaż jest sporadyczna lub znikoma…
Zaimplementowanie grupy na Facebooku do strategii rozwoju przedsiębiorstwa to najprostszy sposób, by pozostać w stałym kontakcie z zadowolonymi i mniej zadowolonymi klientami. Lektura treści, którą pozostawiają na forum grupy powinna być twoją stałą lekturą. Że sprzedają szmatki, ale nie sprzedają gąbki do zmywania? Zanotowane. Od przyszłego tygodnia oferujemy w naszym sklepie internetowym także gąbki. Wsłuchuj się w potrzeby i uwagi wszystkich tych, którzy szukają zaspokojenia konkretnych potrzeb, bo bardzo możliwe, że dostarczenie im rozwiązań będzie dużo prostsze niż można by było z początku założyć.
Moderowanie grupy to duża odpowiedzialność, ale popłaca się ona. Możesz wtedy, poza dyskusjami dla klientów, zapewnić im też sprawną obsługę klienta czy poinformować o ważnych wydarzeniach, promocjach itp., mając pewność, że informacja o nich dojdzie do dużej liczby zainteresowanych odbiorców.
Każdy biznes potrzebuje sposobu na utrzymanie klienta przy sobie, ponieważ to właśnie wierni klienci zapewniają największe zyski dla firmy. Fanpage może zasygnalizować twoim klientom istnienie społeczności, ale nigdy nie zastąpi faktycznej zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie ta społeczność się dosłownie ziści.

Jak powiązać grupę FB z fanpage’em?

Poniżej przejdziemy do wyjaśnienia, jakie korzyści płynął z posiadania każdej z tych form promowania biznesu na platformie Facebook’a. Zanim to jednak zrobimy, zaoferujemy wam być może najlepsze w swoim rodzaju rozwiązanie: nie ma nic prostszego niż powiązanie fanpage’a z grupą.
Jak to zrobić?
1. Dodaj kartę „grupy” w menu po lewej stronie pod twoim obrazkiem profilowym (“Ustawienia”, “edytuj stronę”, „dodaj kartę”)
2. Następnie, po kliknięciu na kartę, jeśli już posiadasz grupę na FB, pojawi się opcja „Połącz grupę”. Jeśli nie posiadasz jeszcze grupy, tuż obok zobaczysz opcję „utwórz grupę”.
3. Strona firmowa stanie się automatycznie administratorem grupy i będzie miała możliwość wchodzenia w interakcje z użytkownikami z całym autorytetem firmy za pasem.

Grupa na Facebooku vs Fanpage

A jeśli musiałbyś dokonać wyboru? Wielu z was wybrałoby pewnie fanpage, ponieważ jest prostszy w ogarnięciu i bardziej intuicyjny, ale myśląc przyszłościowo… prawdopodobnie wszyscy, zarówno sprzedawcy jak i kupujący, będę się musieli przestawić na używanie grup dyskusyjnych.
Kilka powodów, dla których grupy na FB kryją w sobie dużo większą wartość niż ta, którą wstępnie dostrzegamy:
– Zasięg organiczny fanpage’ów, cóż, schodzi na psy. Piszemy o tym szerzej w naszym poście o promowaniu postów na Facebooku. Jeśli chcesz skorzystać na obecności twojej firmy na stronie Facebooka, musisz się liczyć z nieobowiązkowymi inwestycjami, które mogą się jednak okazać konieczne na pewnym poziomie rozwoju. Grupa natomiast ma tę zaletę, że napędza się sama poprzez uczestnictwo wielu osób o podobnych potrzebach. Zbudowanie prężnej społeczności, która jest w pewnym sensie samowystarczalna jest jedną z najlepszych rekomendacji i szybko zdobywa zaufanie coraz to nowych członków.
– To samo tyczy się publikowania i udostępniania postów. Publikując twoje wpisy na fanpage’u musisz się liczyć z tym, że zasięg organiczny obejmie zapewne również osoby, które nie są absolutnie zainteresowane twoim produktem. Grupa służy jako filtr, który ułatwia ci bezpośrednie dotarcie do osób, które się szczerze interesują daną tematyką i chętnie udostępniają treści, które uznają za przydatne dla szerszego grona odbiorców.
– Kupujący wolą komunikować się na forum zamkniętej grupy, ponieważ tym sposobem również oni wiedzą, że mogą liczyć na odpowiedź kogoś, kto zna się chociaż trochę na temacie. Komunikacja przez komentarze jest dużo mniej wiarygodna. Łatwo jest odnieść wrażenie, że osoba, która właśnie ci coś poradziła rozpłynęła się w powietrzu. Grupa, podkreślamy, tworzy społeczność. Imiona stale się powtarzają, większa ilość użytkowników czuje się na tyle bezpiecznie, by faktycznie dzielić się swoimi opiniami.
– Wszystkie biznesy muszą zacząć myśleć o najmłodszych klientach, a najmłodsi zdecydowanie preferują komunikować się między sobą, z organizatorami wydarzeń oraz z markami poprzez grupy, wiadomości prywatne oraz strony wydarzeń. Jeśli więc nie zauważyłeś spowolnienia rozwoju ani zasięgu na twoim fanpage’u, myśl przyszłościowo i otwórz się na nową grupę potencjalnych odbiorców.
jak założyć grupę na fb

Najlepsze grupy na Facebooku

Jeśli się uczyć, to od najlepszych. Poniżej podajemy przykłady grup, które znaleźliśmy w języku polskim, byście mogli podejrzeć, jak one działają. Nasza rada jest też taka, byście, jeśli jesteście w stanie porozumieć się na poziomie podstawowym po angielsku lub w innym języku obcym, podejrzeli grupy z innych krajów, które należą do zagranicznych biznesów z waszej branży. Podejrzenie, z czym to się je zaowocuje większą pewnością siebie, kiedy przyjdzie moment założenia waszej pierwszej grupy na Facebooku.
Na Facebooku znajdziesz wiele grup przynależących do różnych kategorii. Wyróżniliśmy kilka tych, które wydają nam się bardzo na czasie!
1. Grupy profesjonalne. Są to grupy dla małych przedsiębiorców, którzy oferują swoje usługi lub porady, najczęściej, innym małym przedsiębiocom. Oferujesz usługi fotograficzne? Szukasz usług fotograficznych? Te grupy pozwalają na wzajemne odnalezienie się specjalistów z różnych branży

  • Redaktorzy, korektorzy, edytorzy –  łączcie się – miejsce, gdzie można poprosić o tekst, korektę lub poradę. Błyskawiczne odpowiedzi i jedynie podparte źródłami odpowiedzi na najtrudniejsze pytania
  • Porady prawne – grupa dla prawników, w której można się poradzić, gdzie znaleźć dobrego prawnika z danej dziedziny lub samemu poszukać możliwości networkingu.
  • Copy Pogaduchy – grupa dla copywriterów.
  • WordPress (nie tylko) dla blogerów – najprzydatniejsza grupa dla osób, które rwą sobie włosy z głowy siedząc godzinami nad WordPressem.
  • Wirtualna Asystentka– nowy zawód, który sprawdza się coraz lepiej w niszy firm bez fizycznej siedziby.
  • Portrety – od koncepcji po retusz – dogłębna alaliza fachu fotografa
  • Social Media Jobs– fantastyczne miejsce, gdzie możemy znaleźć profesjonalistę od mediów społecznościowych lub gdzie możemy nawiązać owocny networking
  • Znam języki, więc zarabiam. – grupa dla tych, którzy szukają specjalistów z językiem lub którzy oferują usługi związane z językami
  • E-Commerce Polska – must dla każdego kto zajmuje się sprzedażą w internecie
  • Praca dla tłumaczy– jedna z najbardziej skrupulatnych grup, gdzie tropi się każdego chałturnika. Jeśli chcesz dzisiaj komuś zlecić tłumaczenie, polegaj jedynie na profesjonalistach.
  • Graficy– nazwa tej grupy mówi sama za siebie. I musisz nam zaufać, dzisiaj niemal każda firma potrzebuje usług utalentowanego grafika.

2. Grupy zainteresowań. Te grupy służą nam fantastycznie, by zainspirować się na ich dyskusjach i określić, czego potrzebują członkowie poszczególnych „kółek zainteresowań”

  • W ruchu słucham podcastów – grupa wymieniająca się znaleziskami z dziedziny podcastów. Na wagę złota, ponieważ podcast to forma reklamy, którą powinieneś się zainteresować od razu po założeniu grupy na Facebooku.
  • Rozmowy o książkach – bo mogą mówić, co chcą, ale rynek czytelniczy nie zniknie jeszcze przez długi czas.
  • Filmoteka– grupa dla osób zainteresowanych kinem
  • Gotujemy – przepisy i porady – fantastyczne miejsce do wymiany sposobów na ugotowanie najlepszych pierogów czy rosołu. Ale również, na zaobserwowanie, jakich sprzętów używa się obecnie w kuchni, ponieważ zmieniają się one nie co dekadę, a co kilka lat!
  • Koty i kociarze – na Facebooku znajdziesz setki grup poświęconym czworonogom i zwięrzętom.
  • Kocham psy – również w tym świecie nowości wchodzą w życie dużo szybciej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Ale siła kolektywu jest nie do przecenienia w tym względzie!

3. Grupy dla kobiet. Kobiety wciąż czują się swobodniej, otwarcie rozmawiając o higienie czy kwestiach rodzinnych między sobą. Jest więc też możliwe znalezienie ogromnej liczby grup poświęconym kobietom i są one bardziej interesujące niż kiedykolwiek.

  • Panny Młode – organizacja ślubu – rynek związany ze ślubami kwitnie w najlepsze, również na facebookowych grupach.
  • Slow life & Slow fashion – grupa dla kobiet, które chcą podejmować świadome decyzje dotyczące ich stylu życia.
  • Dziewczyny na treningu– grupa wsparcia dla kobiet, które znajdują czas na ćwiczenia i chcą ulepszyć technikę swoich treningów.

Istnieje oczywiście niezliczona ilość nie tylko grup ale również ich kategorii. Począwszy na tych poświęconych informatyce czy podróżom, a skończywszy na dziedzinach sportu i muzyki. Zachęcamy, byś sprawdził, jak wiele grup związanych z twoją branżą już funkcjonuje oraz byś poszukał również tych nawiązujących do twoich zainteresowań. Ostatecznie nie ma nic lepszego niż połączenie pasji i biznesu, czyż nie?

4.7/5 - (18 votes)

Wroć do listy tematów

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
    Wyrażam zgodę na kontakt marketingowy

    Ta strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, będą one zapisywane w pamięci urządzenia.